Eddz velünk tricepszre!

Borítókép: Eddz velünk tricepszre!
Szakértőnk szerint a tricepsz látványos szépítéséhez már heti háromszor 15 perc gyakorlatozás is elég lehet.

A nyár és a jó idő beköszöntével sokan nagyítólencse alá helyezzük magunkat, és lázasan igyekszünk minél láthatatlanabbá tenni a számunkra zavart okozó hiányosságokat. A legáltalánosabb gondot és egyben a nagyobb kihívást a kis "denevérszárnyas" , petyhüdt, és lógó felkar eltüntetése jelenti (különösen akkor lehet ez látványos, ha kemény fogyókúrán vagyunk túl).


Fotó: Pinterest

Sokan szenvedünk állandó időhiányban is, így pedig nem könnyű beilleszteni az edzést a mindennapjainkba. Jó hír azonban, hogy a tricepsz fejlesztéséhez már heti háromszor 15 perc gyakorlatozás is elég lehet. De még mielőtt belevetnénk magunkat a felkarizom-fejlesztő gyakorlatok sűrűjébe, nem árt megismerni ezt a célizmot egy kicsit közelebbről, ahhoz hogy a feladatok lényegi működését még jobban megérthessük.

„A háromfejű karizom, ahogy a neve is szemlélteti (m.triceps brachii) három eredési fejjel rendelkezik. A hosszúfej a vállízület alatti érdességen, míg a belső (mediális), külső (laterális) a felkarcsont belső és külső oldaláról indul és a felkarcsont középső harmadában fonódik össze erőteljes izomhassá. A lefutása után a könyökízületi tok hátsó részéhez is ad le rostokat, és végül a singcsont könyökkapóján inasan végződik” - tudtuk meg Polgár Csilla humánkineziológustól.

Felépítésének köszönhetően a tricepsz a következő működésekért felelős:
- elsősorban a könyökízületet feszíti
- mivel a hosszúfej két ízületet (váll-könyök) is érint ellentétben a másik két fejjel, ezért ha rögzítjük a vállövet, akkor a hosszúfej a kar hátrahúzását fogja segíteni (pl. gyorsúszók kartempója), ha a könyökízületet fixáljuk akkor a távolított kart segít visszahúzni.
-végül pedig védelmi szerepet is játszik, hiszen megóvja a könyökízületi tokot a becsípődéstől.


Próbáld ki az Éva "15 Perc: Tricepsz ” alkalmazást!

Semmi sem illusztrálja jobban a tricepszizom jelentőségét, mint annak sérülése vagy hiánya, hiszen egyetlen főbb feszítőizmunknak tekinthető, ezért a sportolóknál még inkább kritikusabb állapotot tud előidézni a sérülése. Szakadása, húzódása során a könyöknyújtást erős fájdalom kíséri, elmarad a kéztámasz, a kitartó mozdulatok pl. vívóknál: szúrás, és egy bokszoló sem lesz képes egyenes ütést véghezvinni.

Éppen ezért a tricepszfejlesztő alapgyakorlatok a tolómozdulatok, tolódzkodások és szűktámaszok, mászások, kúszások, olyan természetes mozgások, melyeket gyermekek például ösztönösen is használnak.


Próbáld ki az Éva "15 Perc: Tricepsz ” alkalmazást!

„A nőknél súlyokkal /eszközökkel érdemes 2*10 /3*10-es blokkal dolgozni, köztük kis 30 másodperces vagy egyperces pihenőkkel. Tökéletesen elég 3-4 különböző feladat kiválasztása, a hangsúly inkább a lassú, precíz végrehajtáson legyen, hiszen a kis súly (ami akár egy 0,5 literes vizes palack is lehet pl. futás közben) könnyedségérzetet kelthet és feladatot hajlamosak vagyunk ilyenkor nem célszerűen végrehajtani” - ajánlja a szakember.

Polgár Csilla szerint a mindennapos tevékenységbe tökéletesen beiktatható egy kis tricepszmunka, és még csak nagy helyet sem igényel. „Mivel nem a duzzadó és látványosan domborodó izomnövesztés a cél, ezért a felkarunk feszességét röviden időn belül nyugtázhatjuk.”

Ha elhatároztad, hogy nyárra formába hozod a felkarodat, akkor próbáld ki az Éva "15 Perc: Tricepsz ” alkalmazást, amely ingyenesen letölthető Iphone-ra és Androidra egyaránt. Segítségével formába hozhatod azokat a kényes területeket, amelyeket olyan nehéz megmozgatni. Az alkalmazás segít a megfelelő ütemben és megfelelő ideig csinálni a gyakorlatokat, így biztos lehetsz benne, hogy nem rontasz el semmit. Edzéseidet egy naptárban vezetjük, és figyelmeztetünk ha esetleg kihagytál volna egy-két edzést a héten.

ÉVA - 15 Perc tricepsz from Marquard Média Magyarország on Vimeo.

Figyelem: hamarosan érkezik a sorozat következő része, a "15 Perc: Fenék”!