Gyermekkori szívproblémák – Mikor gyanakodjunk?

Borítókép: Gyermekkori szívproblémák – Mikor gyanakodjunk?
Hogyan figyeljük meg, nem lappang-e gyermekeinknél esetleges szívbetegség?

Szívbetegségek esetében három nagyobb csoportról beszélhetünk: a veleszületett szívhibákról, a szerzett szívbetegségekről, valamint a gyermekkori magas vérnyomásról.
Veleszületett szívhiba százból egy gyermeket érint, és lehet nagyon enyhe (például apró lyuk a két szívfél között), így fény sem derül rá, de sajnos olyan is, amelyek akár már csecsemőkorban műtétet igényel.

Mikor gyanakodjuk veleszületett betegségre? Mit tehetünk otthon?
A kékes köröm vagy ajak, a gyors elfáradás, a légzési nehézség, a légszomj, a terhelésre fellépő mellkasi fájdalom, a fulladás, a nehéz szopás, a túl lassú vagy gyors pulzus, a vizesedés mind-mind a szív elégtelen munkájára utal, s érdemes orvossal kivizsgáltatni, főként, ha egyszerre több tünet is fennáll.
Azon túl, hogy fokozottan figyeljük gyermekünket, érdemes egyszer megmérni a vérnyomását mind a négy végtagján – ezzel máris komoly fejlődési rendellenességeket zárhatunk ki. A veszélyeztetett csoport – kis súlyú újszülöttek, koraszülöttek, azok, akiknek egyéb fejlődési hibái vannak, illetve akiknek családjában halmozottan fordul elő szívbetegség – fokozottan figyelmet igényel. Nagyon ügyeljünk akkor is, ha gyermekünk túlsúllyal küzd – erre objektív adat a gyermekkori BMI-érték (testtömegindex), amely figyelembe veszi a nemet és az életkort is.

Hogyan alakulhat ki már gyermekkorban szívbetegség?
Legtöbbször nem is látványos, hanem a szívhártyát, a szívbillentyűt, esetleg magát a szívizmot támadó, egyszerű, gyulladásos betegségek következtében. Sokan nem tudják, de egy Streptococcus okozta „sima” torok- vagy mandulagyulladás szabad utat teremt a baktériumoknak a nyaki hártyák mentén a szív felé, s azok ott megtelepedve elgyengítik a szívizmot vagy a billentyűt és szívbetegséget okoznak. Súlyosabb vírusos megbetegedésnél azért adnak néha antibiotikumot is, hogy elkerüljék a bakteriális felülfertőzést, amelynek távolabbi következményei veszélyesek. A magas vérnyomás és az elhízás, valamint a mozgásszegény életmód is okozhat már gyermekkorban a felnőttekre jellemző szívritmuszavarokat.

Szöveg: Rosta Eszter, fotó: photl.com

Szeretnél még többet megtudni a gyermekkori szívproblémákról, azok kezeléséről és megelőzéséről? Olvasd el "Gyermekkori szívügyek" című cikkünket az Éva magazin februári lapszámából! Január 23-tól keresd az újságárusoknál!