Hasznos tippek kezdő és haladó síelőknek

Borítókép: Hasznos tippek kezdő és haladó síelőknek
A síelés boldogság! Ám mielőtt nekivágnánk, nem árt tisztában lenni néhány dologgal!

A síelés nem csupán egy a sok téli sport közül. Számunkra az a pár nap, amikor síelni megyünk, a tél csúcspontja. Kicsúszni a liftből és körülnézni a 2-3000 méter magas hegyek tetején egy gyönyörű, tiszta napsütéses téli napon, vagy végigcsúszni a reggeli, frissen „ratratolt” pályán a ropogós, csillogó hóban és hallgatni a gyerekek boldog örömkiáltásait, délután fáradtan megpihenni a hangulatos hüttékben egy pohár forralt bor és forró csoki mellett, hát, ez maga a boldogság.

Sajnos egyre többen vannak, akik félnek kipróbálni, mert balesetveszélyesnek tartják vagy legalábbis ezt gondolják róla. Sokat olvashatunk, hallhatunk a pályákon történt balesetekről, általában ezek közül is mindig a legkomolyabb sérülésekről szóló hírek jutnak el hozzánk a különböző médiumokon keresztül. A statisztikák szerint azonban a sérülések 90 százaléka az egyéni balesetekből és nem az ütközésekből származik.
Ez azt is jelenti, hogy tudatos, komoly felkészüléssel rengeteget tehetünk azért, hogy a síelés valóban kikapcsolódás, családi élmény és önfeledt sportolás legyen.
Íme néhány tipp, hogyan készüljünk fel:

Felkészítő edzések:
Aki nem sportol rendszeresen, utazás előtt legalább 4–6 héttel mindenképp kezdjen el speciálisan a síelés által igénybe vett izomcsoportokra edzeni. Akik sportolnak, azoknak sem árt átmozgatni ezeket az izmokat.
Időpontválasztás:
Kerüljük a csúcsidőszakokat, például karácsony, szilveszter, húsvét, hosszú hétvégék, osztrák farsangi ünnepek stb. Ha megtehetjük, kérjük ki a gyerekeket az óvodából, iskolából és hétköznapra időzítsük az utazást.
Helyszínválasztás:
Gyerekekkel ne a divatos, felkapott, híresebb síterepeket keressük, inkább a kisebb, családiasabb, széles, lankás pályarendszereket. Érdemes utánaolvasni, a neten böngészni, csodás kis helyeket lehet találni. Ilyenek például Karintiában a Turracher Höhe, Innerkrems, Embergeralm vagy Petzen.

--pagebreak--

Síoktatás:
Soha de soha ne próbáljunk meg magunktól vagy síelni tudó jóbarátunktól megtanulni síelni. A gyerekekkel kapcsolatban ez hatványozottan igaz, de felnőttek is bátran fizessenek be 3 napos síoktatásra, akár újrakezdőként is.

Az oktatóktól nem csak a helyes technikát tanulhatjuk meg, de a biztonságos síelés egyéb alapszabályait is. Karintában például az egész régióban minden síterepen nagyon kedvező ajánlatokat kínálnak az egész család számára. 3 napos oktatásra lehet befizetni, ahol az árban még a felszerelés bérlése is benne van és ha a 3. nap végén valaki nem tud lejönni a kék pályán, akkor visszakapja a síoktatás árát.
Bővebb információ a különböző síterepek síiskoláiról itt.

Sífelszerelés:
Ha először megyünk síelni, azért is jó az előbb említett síoktatást igénybe venni, mert nem kell rögtön a teljes felszerelésre beruházni. Nagyon fontos viszont, hogy készüljünk fel védőfelszereléssel. Ausztriában gyerekeknek kötelező bukósisakot viselni, de felnőtteknek is erősen ajánlott: sok sérülés és baleset megelőzhető, ha rajtunk van! Gerincvédőt is hordhatunk, nagyobb eséseknél igen jó szolgálatot tehet.
Síkresz:
A síelésnek ugyanúgy meg vannak a szabályai, mint a közúti közlekedésnek. Ezt 10 pontból áll, és mindenkinek ajánlott tisztában lenni vele.
LEGYÜNK TISZTÁBAN A KÉPESSÉGEINKKEL! Nem elég betartani a szabályokat, a saját képességeinkkel is tisztában kell lennünk. Csak olyan nehézségű pályán és olyan sebességgel síeljünk, ahol és ahogy biztonsággal tudunk haladni. A carving lécek térhódításával felgyorsult a síelés és sajnos azok is bátrabbak lettek, akiknek a technikai tudása még nem megfelelő. Ha már túl vagyunk az oktatáson és együtt síelünk gyermekeinkkel, mindig figyeljünk rájuk, állítsunk fel nekik szabályokat, mondjuk meg előre, hogy hol lesznek a megálló pontok. Ha lehet, elöl és leghátul felnőtt legyen a csapatban, sose hagyjunk magára gyermeket, sem a pályán, sem a liftben!

--pagebreak--

Bemelegítés:
Nagyon sok sérülés származik abból, hogy nem megfelelően bemelegedett és átmozgatott izmokkal, ízületekkel indulunk neki reggel vagy ebéd után a lejtőknek. Ezt a 10 perces átmozgatást soha ne hagyjuk ki!

Biztosítás:
A biztosítás nem óv meg egy esetleges sérüléstől, de ha bekövetkezik a baj, az orvosi kezelés nagyon költséges lehet. Ezért soha ne induljunk el biztosítás nélkül. Sokan nem tudják, de ingyenesen kiváltható az Európai Egészségbiztosítási Kártya (EEK). Sok esetben csak ennek birtokában tudja vállalni a biztosító a felmerülő költségeket (pl.: kórházi napi térítés, kórházi kezelés költségei). Ez a kártya akkor is hasznos lehet, ha nem a pályán ér minket sérülés, hanem például váratlanul begyullad egy fogunk, amivel ott helyben kénytelenek vagyunk orvoshoz fordulni.

Szöveg: Vigh Alexandra, fotók: FRANZ-GERDL/ KW