Ismerd meg önmagad! 4+1 önismereti tipp

Borítókép: Ismerd meg önmagad! 4+1 önismereti tipp
Úgy érzed káosz uralkodik „odabent"? Rakj rendet toll és papír segítségével! Elmondjuk, hogyan.

Ha hiszed, ha nem, önmagad megismerésének egyik leghatékonyabb módja a naplóírás. Már próbáltad, és nem vezetett eredményre? Lehetséges, hogy valamit rosszul csináltál... Tippjeink segíthetnek!

Életed során nap mint nap rengeteg tanácsot kapsz arra vonatkozóan, mit hogyan csinálj, hol hogyan viselkedj, kivel hogy beszélj, stb. Persze nem ritkák az egymásnak ellentmondó utasítások sem. És mi van akkor, ha az egymásnak ellentmondó hangok belülről jönnek? Ha már lassan azt sem tudod, ki vagy, mi vagy, és mi célod az életben? Sandy Grason amerikai írónő szerint a „belső kritikus üvölt, míg a belső bölcsesség csak suttog", ezért csend és nyugalom kell ahhoz, hogy a meghalld a belső hangot. Az írónő állítása szerint a naplóírás a megnyugvás, elcsendesedés, befelé figyelés egyik legjobb módszere.

Nincs más dolgod tehát, mint beszerezni egy noteszt, egy tollat és egy stopperórát! Íme a kérdések, amelyeket meg kell válaszolnod az önismereted fejlődéséhez:

1. Miről nem akarok írni?


Remek trükk a tudatalattid felszabadításához: állítsd be a stoppert tíz percre, és azalatt válaszold meg a fenti kérdést, írj le mindent, ami eszedbe jut. Légy őszinte, tárulkozz ki, nyugtasson az a tudat, hogy ha lejárt a tíz perc és visszaolvastad, amit írtál, összetépheted a papírt. Naplóíráskor hajlamosak vagyunk szépítgetni a tényeken. Azt szeretnénk, ha a naplónk szép és tökéletes lenne, bár az élet sosem az. Ha végre elengeded magad, és leírod azokat a dolgokat, amelyeket soha semmilyen körülmények között nem szerettél volna leírni, felszínre kerülhetnek a legsúlyosabb és a legsürgetőbb problémáid.

2. Ki vagyok én jelen pillanatban?

Ismét állítsd tíz percre a stoppert, és válaszolj a kérdésre. Majd írd le azt is, ki voltál korábban: nyolc, tizenhat, huszonöt évesen. Találd meg a különbségeket, majd találd meg azt a részedet, amelyik nem változott, azt az embert, aki végig veled volt. Gondold át, mi ennek az embernek az elképzelése az életről? Hallgattál-e rá, tudatosan tervezted-e az életedet, vagy csak sodródtál az árral?

3. Melyek azok a dolgok, amelyek örömet szereznek nekem?

Vajon te milyen gyakran gondolkodsz el ezen a kérdésen? Indíts rendszeres rovatod a naplódban a fenti címmel. Minél több olyan dolgot gyűjtesz össze, amit szeretsz, amitől jókedvű leszel, annál tudatosabban fogod érzékelni az élet örömeit. Írd le a megvásárolható – álmaid táskája, kéthetes görögországi nyaralás –, és a pénzért meg nem vehető – baráti beszélgetés, elmerülés a fürdőkádban – dolgokat is.

4. Melyek a legjobb tulajdonságaim?

Készíts listát a tíz legjobb tulajdonságodról, amelyek miatt úgy érzed, jó a saját bőrödben lenni. Ha nagyon magad alatt vagy, és úgy véled, nincs ilyen tulajdonságod (mekkora butaság! – de tudjuk, hogy néha van ilyen), kérdezd meg a környezetedet (anyukát, barátnőt, kollégát, gyereket), ők mit szeretnek benned a legjobban. Kérd meg őket, hogy csak egyetlen tulajdonságodat emeljék ki, így könnyedén képet kaphatsz az erősségeidről.

+1 tipp:
Képzeld el, hogy elbeszélgetsz 100 éves önmagaddal. Mit szeretnél, mit meséljen neked ez a bölcs öregasszony?Milyen emlékeket szeretnél, hogy megosszon veled? Kérdezd meg tőle: mire kellene koncentrálnod a következő években? Milyen tapasztalatok lehetnek hasznodra az eljövendőkben? Ebből az egyszerű játékból villámgyorsan kiderülhet, jó úton haladsz-e.