Mit lehet újrahasznosítani? Rengeteg tipp

Borítókép: Mit lehet újrahasznosítani? Rengeteg tipp
Hogyan kezdjünk neki az újrahasznosítás művészetének? Néhány gyakorlati tanács kezdő és haladó újrahasznosítóknak.

Utánajártunk, mi az, aminek érdemes új funkciót vagy gazdát keresni. Ez lenne persze alegkívánatosabb megoldás, de mivel nem mindig lehet megvalósítani, igyekeztünk minél több információt összeszedni a szelektív hulladékgyűjtésről is.

Veszélyes hulladékok
E-hulladék
#E-hulladéknak számít a háztartási gép, a tévé, a dvd-, illetve videolejátszó, a számítógép, a monitor és abillentyűzet, a barkácsgép, a fénycső, a kompakt izzó, a lámpatest és a mobiltelefon.
#A tönkrement vagy fölöslegessé vált elektromos és elektronikai berendezéseket azért kell a kommunális hulladéktól elkülönítve gyűjteni, mert toxikus nehézfémeket és halogén vegyületeket tartalmaznak, sha ezek a környezetbe kerülnek, károsítják az egészséget. Soha ne tegyél ki lomtalanításkor ilyen berendezést az utcára – elég egy eső, és a veszélyes anyagok máris bekerülnek a talajba, ha pedig a többi hulladékkal együtt égetik el, a levegőbe is.

Hulladékgyűjtő udvarok, gyűjtőhelyek
Budapesten és környékén 16 udvar működik. Az alábbi hulladékfajtákat fogadják: újság, könyv, kartondoboz, hullámpapír; italosdoboz (kimosva!); hungarocell, PET-palack és kupak, színes és fehér üveg; fémdoboz.
A már felsorolt veszélyes hulladékokon kívül használt étolajat is letehetsz itt, flakonostul. A vidéki hulladékgyűjtő udvaroknál a lista ettől eltérő lehet: érdemes utánajárni, mit fogadnak és mit nem. A Humusz Szövetség honlapjának hulladékátvevő hely keresője az összes átvevőhelyet mutatja, de minden hulladékfajtára külön is rákereshetsz. A hulladékudvarokról szóló korábbi cikkünket elolvashatod itt). További hasznos információkért érdemes felkeresni a szelektiv.hu oldalt is.

Hol adhatod le az e-hulladékot?
#Hulladékudvarokban
# Nagyobb eletronikai szaküzletekben (új tárgy vásárlása nélkül), áruházakban vagy e-hulladék gyűjtőakciók során akijelölt átvevőhelyeken (helyszínek és időpontok: itt)
#A Máltai Szeretetszolgálat Befogadás Nonprofit Kft. e-hulladékot kezel és ártalmatlanít a hevesi Tarnabodon, ezzel nyújtva megélhetést a faluba költöztetett, korábban lakhatási gondokkal küzdő vagy hajléktalanná vált családoknak és afalu többi lakójának. Budapesten a Tahi út 95. alatt, valamint atarnabodi üzemben veszik át a lakosságtól az e-lomot. A még működő, de feleslegessé vált gépeket felajánlhatod rászorulóknak (mittehetnek.hu, sha.hu, karpatokalapitvany.hu).

Egyéb veszélyes hulladékok
# Egy év alatt közel húszezer tonna akkuhulladékot halmozunk fel… Jó hír: 2009-től minden akkumulátort árusító kereskedő (szerviz, benzinkút is!) köteles visszavenni a használt áramforrásokat – akkor is, ha nem vásárolsz újat.
#Az elemeket számos ponton gyűjtik – például iskolákban, üzletekben, benzinkutaknál. A relem.hu-n megtalálod alakóhelyedhez legközelebbi átvevőt.
#Becslések szerint a magyarok évente 2000 tonna gyógyszerhulladékot halmoznak fel, s a megvásárolt gyógyszerek egyötödét ki se bontják. Sajnos a fölösleg jó része a kukában végzi, annak ellenére, hogy veszélyes hulladéknak számít, és a gyógyszertárak mindegyikében leadható volna.

--pagebreak--

Papír, írószer
#Napilapok, régi telefonkönyvek oldalait vágd négyzet alakúra, a köteg sarkát fúrd át, fűzz bele drótot vagy madzagot, és lógasd fel a garázsban vagy a szerszámoskamrában. Gombócba gyúrva letörölheted vele a szerszámokról a festéket, olajat, virágföldet.

#Régi, különleges képeslapokat, fényképeket akkor se dobj ki, ha nem mondanak neked semmit. Kedvcsinálónak nézd meg a fortepan.hu-t: ez egy káprázatos, több ezer darabos huszadik századi fotógyűjtemény, amely folyamatosan bővül; te is beküldheted a képeidet a szerkesztőknek. Vagy keress valakit a családban, akit érdekel a múlt, és ajándékozd neki! Keress meg képeslapgyűjtő klubokat. Azinterneten számos felvásárló is hirdet – általában antikváriusok –, akik a könyvek, térképek, bakelitlemezek, diafilmek mellett régi képeslapot is vesznek.
# Maradék tapéta, lejárt falinaptár, egyedi füzet- és tankönyvborító arra lehet jó, hogy polcokat vonj be, ajándékokat csomagolj be vele.
# Ha olyan könyvet találsz, amely nem érdekel vagy amelyből két példányod van, ajándékozd oda valakinek, aki örülne neki. Egy-egy buli végén ne sütit csomagolj avendégeidnek, inkább mindenki kapjon egy könyvet, amely illik hozzá. Szervezz otthon könyvcserélős baráti összejövetelt – ami senkinek sem kell, azt tegyétek ki az újsággyűjtőbe. A kisebb könyvtárakban általában szívesen fogadják a felajánlott könyveket. A fölösleges gyerekkönyveket vidd be az iskolába vagy az óvodába; ha van rá hely, legyen az osztálynak, csoportnak saját könyvtára.
# A tojástálca remek csíráztatóedény, de törékeny karácsonyi díszeket is tarthatsz benne.
# Az összetört zsírkrétákról szedd le a papírt, tedd őket muffinformába. Sütőben olvaszd meg, majd hagyd kihűlni: kész is a szivárványszínű írószer.

--pagebreak--

Textil
#Nemcsak a megunt, kinőtt ruhákat, hanem minden más elhasználódott textilt (például lepedőt vagy törölközőt) is bedobhatsz a áruházi parkolókban vagy falusi tereken elhelyezett konténereibe. Aválogatást végző cég a leggyengébb minőségű anyagokat géprongy készítéséhez adja át. A közepes minőségűek kerülnek a magyarországi rászorulókhoz, a legjobb minőségű darabok egész Angliáig vándorolhatnak, ahol 10–20 fontért kelnek el. Fontos tudni, hogy a ruhaneműn kívül cipőket, öveket is elhelyezhetsz itt.
#Cipőt a Máltai Szeretetszolgálat is fogad, hozzájuk ékszereket vagy olyan sminktermékeket is vihetsz, amelyek csomagolása bontatlan és a szavatossági idejük nem járt le.

Mit kezdhetsz a család fölöslegessé vált ruháival?
#Kérdezd meg a védőnőt, az óvoda és iskola vezetőjét, az ismerős nagycsaládokat, tudnak-e valakit, akinek jól jönne a holmid.
#Nézz utána, hogy a templomban gyűjtenek-e rászorulóknak, tudakozódj az önkormányzat szociális osztályán, a közeli idősek otthonában, hospice házban vagy hajléktalanszállón.
#Csatlakozz egy helyi segélygyűjtő akcióhoz, vagy szervezz ilyet te magad a környéken a helybeliek bevonásával; a szállításhoz kérd vállalkozók, cégek segítségét.
#Az adhat.hu-n felajánlhatod mindazt, amire már nincs szükséged, és megtekintheted az adományfogadó civil szervezetek listáját is.
#Szervezz cserebere programokat az iskolában, baba-mama klubban, egyházi intézményben, kézművesközösségben. Rendezz garázsos börzét vagy lompartit a szomszédaiddal: a megunt holmi így gazdát cserélhet.

#A műanyag arc-, kéz- és egyéb krémes dobozok veszélyes hulladéknak számítanak, de ha jól kimosod őket, remekül tárolhatsz bennük gombokat, pici játékokat vagy egyéb apróságokat.
#Ha ennél jobb sorsot szánsz a megunt ruháknak, felkeresheted velük együtt a Cellux Csoportvarrodáját, ahol varrógépekkel várnak, és segítenek megjavítani vagy megújítani arégi darabokat.

# Ha nincs időd vagy kedved a varráshoz, keress a környéken egy foltvarró szakkört, és ajánld fel a ruhákat alapanyagnak. Léteznek különböző, több-kevesebb rendszerességgel tartott cserebörzék, ahol annyi tárgyat vihetsz el, amennyit magaddal hoztál. (Itt érdemes például tájékozódni: oko-piac-ter.freeblog.hu)
# A kiselejtezett ruhákból magad is készíthetsz rongyszőnyeget, párnát, táskát, takarót. Arégi farmernadrágok levágott, elszegett szegélycsíkját föltekerve különleges poháralátétet kapsz, a nagyobb anyagdarabokból pedig tányéraljat is összeügyeskedhetsz mellé.

--pagebreak--

Bútor, fém, satöbbi
#Ha még arra sincs helyed, hogy például a jó állapotú babaágyat, pelenkázószekrényt, kisgyereknek való bútort lapra szerelve tárold egy száraz helyiségben, akkor keress helyet afölöslegessé vált bútoroknak adománygyűjtő szervezeteknél, vagy vidd el őket egy katasztrófa sújtotta faluba. A Máltai Szeretetszolgálat Budapesten, a Tahi út 95. szám alatt fogad bútorokat.
#A még használható kerékpárt hirdesd meg jutányos áron az interneten, add el egy szerviznek vagy ajándékozd egy nagycsaládnak. Az alkatrészt se dobd ki: a szervizek és egyes művészek örülnek neki. A magyar Recycle Mission művészcsoport kerékpárhulladékból készít jópofa használati tárgyakat, és erre az érdeklődőket is megtanítja. A lyukas bicikligumi-belső táskává lényegülhet át – például a Balkan Tango csoport jóvoltából.

#A fémhulladék a természetben sok-sok év alatt bomlik le, még az alumíniumnak is legalább 50 év kell a megsemmisüléshez. Ha Budapesten élsz, az fkf.hu oldalon keresheted meg a legközelebbi szelektív hulladékgyűjtőt, de állítólag 2014 végéig Budapest minden társasházának saját szelektív gyűjtőrendszere lesz.
# A szelektív gyűjtőszigetek országos adatbázisát itt találod: humusz.hu/hulladekatvevok.
#Az alumínium italosdobozokat áruházakban is leadhatod (például zoldtesco.hu). Az edényeket, lábosokat a Máltai Szeretetszolgálatnak vagy más segélyszervezeteknek add. A sérült teflont ne ajándékozd tovább, vidd ki a hulladékudvarba, de a veszélyes hulladékok közé tedd, ne a fémekhez!

Szöveg: Bay Ágota, fotó: Jágfai Eszter