Kutyaiskola: az ebnek sem árt a pallérozás

Borítókép: Kutyaiskola: az ebnek sem árt a pallérozás
Az engedelmes kutya sokkal több örömet szerez gazdájának. Ebben lehetnek segítségünkre a kutyaiskolák.

A felelősségteljes kutyatartás nem pusztán az állat megfelelő ellátásából áll, hanem környezetünk tiszteletben tartásából is. Ráadásul az engedelmes kutya sokkal több örömet szerez gazdájának. Ebben lehetnek segítségünkre a kutyaiskolák.

A kutya és a szalonna
A kertünkhöz mindig is hozzátartozott egy négylábú, aki ugyan rendszeres nyomot hagyott virágágyásaimban, mégsem okozott nagyobb zűrt a viselkedésével, így nem láttuk szükségesnek iskolába vinni. Egyszer azonban arra lettünk figyelmesek, hogy kedvencünk eszeveszett tempóban gödröt ás, és magáról megfeledkezve igyekszik egy ormótlan valamit eldugni oda. Egy tábla gusztustalan ipari szalonna volt, amelyet már alaposan megcsócsált. Vajon kinek jut eszébe ilyesmivel etetni más kutyáját? Így már mi is beláttuk, hogy vannak dolgok, amiket a jó természetű kutyának sem árt megtanulni. Például hogy amíg nem kap rá engedélyt a gazdájától, addig nem ehet.

Töltsd fel legviccesebb kutyás-cicás fotóidat ide: www.evamagazin.hu/ebadta

A kezdet
Benke András kutyaiskola-vezető szerint a legcélszerűbb és legeredményesebb megoldás, ha már „óvodás” korban elvisszük a foglalkozásokra az állatot. Az óvodát az első kör védőoltás megszerzése után, kábé 3-4 hónapos kortól lehet megkezdeni. Itt a kölykök elsajátíthatják azokat a fontos ismereteket, amelyek szilárd alapot adnak az engedelmességi tanfolyamhoz. Szocializálódnak, megismerik egymás testjeleit, az egymás közötti kommunikációt, az ingergazdag környezetben való eligazodást. De nem pusztán az állat tanul itt, hanem a gazdája is. A legtöbb kutyatartó laikusként érkezik, nekik el kell sajátítaniuk az alaphanglejtéseket, amotiválás és a jutalmazás célravezető eszközeit, a játékösztön kihasználásának módjait. Mire a kutya 6 hónapos lesz, figyelni fog a gazdájára, ismerni és követni fogja az alaputasításokat, közte és gazdája között kialakul az összhang, így felkészülten kezdhetnek neki az iskolának.

És ha idősebb a kutya? Lapozz!

--pagebreak--

Lekéstük az ideális kort?
Tanulni soha nem késő, bár egy idősebb kutyával kétségtelenül sokkal nehezebb dolgunk lesz. A rossz beidegződéseket, helytelen szokásokat lassabban lehet lenyesegetni, sőt, atökéletes eredmény sem feltétlenül garantált. Egy átlagos képességű kutya egy átlagos gazdával 12–16 alkalommal eljut odáig, hogy készségszinten elsajátítsa az „áll”, „ül” parancsot, laza pórázon hagyja magát vezetni, megtalálja elbújt gazdáját, sőt, a gazda szavára hajlandó abbahagyni a játékot is. Egy idősebb állattal hónapokig eltarthat ilyen eredmények produkálása – de ha belevágunk, az csak javunkra válhat.

Nem fajta kérdése
Benke András szerint elterjedt az a tévhit, hogy az apró testű kutyáknak nincs szükségük oktatásra. Mivel kicsik, kicsit is harapnak – gondolják sokan –, így nem fenyegetik akörnyezetüket. Pedig ugyanúgy megkeseríthetik az együttélést, és viselkedésükkel legalább akkora kárt okozhatnak, mint nagy testű társaik. Nem is beszélve arról, hogy az ölebként tartott állatot sokszor nem is veszik kutyaszámba tulajdonosaik, így az állat megzavarodhat, nem tudja felállítani a falkában a rangsort, falkavezér hiányában pedig, megfosztva az alapvető biztonságérzettől, kezelhetetlenné és kiszámíthatatlanná válhat. Az oktatás tehát nekik is ajánlott.

Kutyaiskolák... katt.

Gazdival vagy nélküle
Az elfoglalt kutyatartók egyszerűbbnek tartják, ha beadják az iskolába állatukat, és mennek a maguk dolgára. Természetesen létezik ilyen oktatási forma is, de a gazda közreműködése ilyenkor is elengedhetetlen. A képzés során nemcsak a kutya tanul, hanem a tulajdonos is. Hiába képzik ki az ebet, ha a gazdája nem tudja alkalmazni az utasításokat, jutalmazásokat. Akutyaiskolák nem pusztán a kutyát idomítják, hanem a gazdában is tudatosítják az állattal valóegyüttélés, a kutyás lét gondolatát.

Engedelmesség alapfokon
Az alaptanfolyam elvégzése után a kutya képes lesz pórázon és anélkül követni gazdáját, helyben maradni, miközben gazdája eltávolodik tőle, hívásra pedig azonnal lábnál teremni. Aközlekedés során – és ez közlekedésbiztonsági szempontból elengedhetetlen! – figyelmen kívül hagyja a környezet ingereit és csak a gazdája szándékára összpontosít. Az élelemmegtagadás begyakoroltatásával pedig kutyánk egészségét és hűségét biztosítjuk. Mindezen készségeket természetesen nem elég kialakítani az állatban, ébren is kell tartani őket, amire remek alkalom amindennapos játék és mozgás.

Szöveg: Horváth Zsuzsa, fotó: photolibrary.com, 500px.com