Hány évesek vagyunk valójában (X)

Borítókép: Hány évesek vagyunk valójában (X)
... avagy az öregedési folyamat lassítása

Sejtjeink állapota a folyamatos stressz, mozgásszegény életmód, rendszertelen vagy nem megfelelő minőségű étkezés és kevés pihenés miatt napról napra rohamosan romlik. Pedig ki ne vágyna arra, hogy minél tovább megőrizze fittségét és fiatalságát?
Az Anti-Aging innovatív egészségmegőrző vizsgálattal és némi odafigyeléssel sokat tehetünk mentális és fizikai fittségünkért, és az öregedési folyamat lassításáért.
Számos biológiai vizsgálat eredménye azt mutatja, hogy a mai 35 évesek sejtállapota legalább 10-15 évvel mutat többet, mint amit a kronológiai kortól elvárnánk.
Megfelelő odafigyeléssel nemcsak az élettartamunkat tudjuk növelni, de életminőségünket is tudjuk javítani. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen egészségi állapotban érjük meg 30-as, 40-es vagy akár 70-es éveinket, hiszen teljes életet csak egészségben lehet élni. Ebben nyújt segítséget az Anti-Aging medicina.
Az anti-aging felmérések vonzerejét adó bűvös szám azonban a biológiai életkor. Míg az úgynevezett kronológiai (azaz valódi) életkorunkat álmunkból felébresztve is kapásból megmondjuk, addig biológiai életkorunkat különböző orvosi szűrések és szoftveres felmérések alapján adják meg. Ez az életkor azt tükrözi, hogy szellemi és fizikai teljesítőképességünk jelenlegi állapota az egészséges emberek milyen életkorú átlagának felel meg. Nézzük meg, hogy történik ennek a meghatározása.
A program fő célkitűzése, hogy egy sikeres személyre szabott életmódprogram segítségével lelassítsuk vagy visszafordítsuk az öregedési folyamatokat.

MIT JELENT AZ ANTI AGING?

Anti-aging Medicina
A tudomány az örök fiatalság forrását még nem találta meg, de a múló idő kérlelhetetlen külső és belső jeleit már jelentősen tudja korrigálni.
Az orvostudomány fejlődésének eredményeképpen, az utóbbi évtizedben kialakult egy forradalmian új irányzat, amely egyesíti a belgyógyászat, a genetika, az esztétikai szemléletű operatív dermatológia, az érsebészet, a pszichológia, a dietétika és a professzionális kozmetika összes eddigi részeredményét.
Ez az „anti aging medicina”
Az anti-aging orvoslás legfőbb célkitűzése az agyban és a testben végbemenő öregedési folyamatok lelassítása. Míg a szűrővizsgálatok a betegségek megállapítására szolgálnak, addig az anti-aging prevenció a betegségek kockázati tényezőit méri fel, a betegségek kialakulását és az öregedési folyamatot próbálja megelőzni.
Tudnunk kell, hogy az öregedési folyamatok már 25 - 30 éves korunktól megindulnak. A főbb hormonok mennyisége csökken, bőrünkön finom vonalak, ráncok, pigment foltok jelennek meg, hajunk őszülni kezd, látásunk élessége romlik, testünkben egyre több zsír halmozódik fel, fizikai teljesítőképességünk csökken.
A betegségeket nemcsak a génjeink határozzák meg, hanem az életmódunk is.
Általánosan elfogadott szabály hogy az egészségi állapot alakulásában szerepet játszó tényezők aránya a következő:
Életmód 40%
Környezet 25%
Örökletes genetikai tényezők 25%
Egészségügyi ellátás 10%
Az Anti-Aging terápia segítségével komplex módon tudunk beavatkozni az öregedés folyamatának lassításába és visszafordításába, előtérbe helyezve a preventív orvoslást. Az Anti-Aging terápia olyan egészséget támogató környezetett igyekszik létrehozni, ami tájékoztatja a pácienseket a betegségek megelőzési módjáról és életmód változtatásra ösztönöz, amelynek eredményeképpen nő az egyén saját egészsége feletti kontrollja.

A VIZSGÁLAT FELÉPÍTÉSE

Általánosságban kijelenthetjük, hogy a biológiai életkorunk nem egyezik meg a kronológiai életkorunkkal. A biológiai életkorral szerveztünk funkcionális állapotát jellemezzük, amikor a páciens fizikai-szellemi teljesítőképességét a korosztályához tartozó egészséges emberek átlagához hasonlítjuk. Az anti-aging prevenciós vizsgálat egy integrált, szisztematikus vizsgálat, amely áttekinti azokat a korral csökkenő szervi funkciókat, amelyek később a betegségek tüneteiként jelenhetnek meg.
A prevenciós anti-aging vizsgálat az alábbi sorrendben történik:
1. Életstílus analízis és páciens anamnézis
Családi anamnézis (családi rizikófaktorok és várható élettartam)
Személyi anamnézis (kockázatok)
Táplálkozási analízis
Sportolási szokások
2. Fizikai és szellemi állapotfelmérés
Általános állapot anamnézis
Testösszetétel
Agyi funkciók
Szív és érrendszeri teszt
Légzésfunkció vizsgálat
Izomrendszer vizsgálata
Ízületi lazaság vizsgálat
3. Laboratóriumi diagnosztikák
4. Diagnózis felállítása

Az elvégzett vizsgálatok alapján részletes jelentés készül, amely bemutatja a páciens aktuális fizikai és szellemi állapotát, biológiai életkorát, valamint tartalmazza az életmódváltáshoz szükséges terápiás javaslatokat is. A jelentés kiértékelése különböző szakemberekkel történik.


Anti-aging Stratégia

Az életmódváltás nehéz dolog, éppen ezért a fokozatosság elvére építenek. Nem várnak el óriási változásokat: lépésről lépésre tanítanak meg a saját egészségünk érdekében egy picit másképp élni. A személyre szabottságban az is benne van, hogy nem várnak el tőlünk élettani és biokémiai ismereteket. Egy táplálkozási javaslat tehát nem úgy fog elhangozni, hogy együnk kevesebb szénhidrátot, ellenben több fehérjét, hanem konkrét ételek fogyasztását ajánlják nekünk ‒ akár napi bontásban.
S mivel már a felmérés során igyekeznek kideríteni, milyen alkatúak vagyunk, mit eszünk vagy sportolunk szívesen, mennyire vagyunk elfoglaltak, mennyire rohanunk és így tovább, nem kell attól félnünk, hogy heti háromszor írnak elő brokkolit nekünk akkor, ha azt bevallottan utáljuk.
Ízlésünk szerint kerülnek meghatározásra a táplálkozási tanácsok, a számunkra hasznos sportágak közül azt választhatjuk, amelyhez kedvünk van, a stresszoldó technikák közül azt próbálhatjuk ki, amelynek hiszünk a hatékonyságában.
„Ha este a tévé előtt ezentúl nem két zacskó csipszet eszünk meg, hanem csak fél zacskónyi almacsipszet, akkor a rágcsaélmény megmarad. Teljesen más viszont a magunkhoz vett táplálék rost- és vitamintartalma ‒ bíztat Miasnikov Tímea. ‒ Fontos, hogy olyan ételeket és tevékenységeket javasoljunk a hozzánk fordulónak, amiket szeret, és örömmel illeszt be az életébe. Aztán hozzászokik, s egy idő után mindez természetessé válik.”
Ideális esetben a sportolás is örömteli tevékenység. Jó lenne, ha úgy hozzátartozna az életünkhöz, mint az esti fogmosás. Olyan ‒ a felmérésünk eredménye alapján számunkra hasznos ‒ mozgásformát, és olyan intenzitással javasolnak nekünk, hogy azt élvezzük, rájöjjünk az ízére, és elkötelezettjévé váljunk.
Az egyedi anti-aging program a következő elemekből áll:
Anti-aging testmozgást,
Anti-aging táplálkozást és táplálék-kiegészítést,
Anti-aging stresszcsökkentő technikákat,
Kozmetológiai beavatkozásokat.
Anti-aging testmozgás

Mindannyian tudjuk, hogy a folyamatos testedzéstől egészségesebbek és erősebbek leszünk, de kevesen gondolják, hogy a megfelelő gyakorlatok segítenek a fiatalság megőrzésében is. Az anti-aging prevenciónál nem az a kérdés, hogy szükségünk van-e rendszeres testmozgásra, hanem, hogy testedzés milyen gyakorlatokból tevődjön össze. Az anti-aging tréning programokat az elvégzett vizsgálatok alapján a személyi edző segítségével mindenki számára egyedileg alakítjuk ki figyelembe véve a páciens igényeit és fizikai kondícióját.
Anti-Aging táplálkozás

Az anti-aging táplálkozás nem egy hagyományos diéta, hanem egy életstílus étrend, amelynek célja az egészség megőrzése és a betegségek kialakulásának megakadályozása. Az anti-aging táplálkozás lényege, hogy a szükséges táplálékot hasonlóan fogja fel mint az orvosságot. Legfőképpen azokat az élelmiszereket fogyasztjuk, amelyek szükségesek a szervezetünk megóvásához, és ezt oly módon tesszük, hogy minél inkább egészségünk védelmét szolgáljuk. Az öregedés folyamán az anyagcsere arány 0,5%-kal csökken évente. Ez az anyagcsere arány romlás azt jelenti, hogy a szervezetünk alapanyagcseréje lassabbá válik és az elfogyasztott táplálékból több zsírt és kevesebb fehérjét alakít át. Ha csak annyi ételt fogyasztunk mint fiatal korunkban, akkor a testzsír mennyisége növekszik a szervezetünkben. Ez az oka, hogy az öregedéssel együtt testünk összetétele automatikusan megváltozik, anélkül, hogy az elfogyasztott táplálék mennyisége nőne.
A dietetikus a táplakozási anamnézis alapján, a kiegészítő vizsgálatok figyelembevételével elkészíti a páciens energia egyensúlyának kialakítására szolgáló étrendet különös tekintettel a megelőzendő betegségekre, az immunerősítő, méregtelenítő és antioxidáns élelmiszerekre és táplálék-kiegészítőkre.

Ma Magyarország jelentős hányada túlsúlyos. Szeretjük a zsíros, fűszeres ételeket, sokat nassolunk, magas a só fogyasztásunk. A súlyfelesleg azonban nemcsak esztétikai problémát jelent, sokkal inkább a jó egészségi állapotunkat veszélyezteti. A túlsúlyos egyének között gyakoribb a cukorbetegség, szív- és érrendszeri megbetegedések, egyes daganattípusok, mozgásszervi, ízületi panaszok és egyéb megbetegedések előfordulási gyakorisága. A kalória megszorítás nem azonos az éhezéssel, a rosszul tápláltsággal vagy a hosszú böjttel, mert az ilyen típusú diéták gyakran csak gyorsítják az öregedés folyamatát, mivel táplálékhiányt okoznak.

Anti-Aging stresszcsökkentés

.A szervezetünkben a stressz hatására felszaporodnak a különböző stresszhormonok (adrenalin, kortizol, szerotonin) és ezzel egy időben keletkeznek közérzetjavító anyagok is. A stresszreakció, mint biológiai védekezés a környezet káros hatásaira rendkívül összetett: megnő a vérnyomás, felgyorsul a szívverés, megváltozik a só-víz háztartás, stb. Amikor a feszültségkeltő esemény elmúlik, a szervezet ismét normálisan működik. Azonban ha a stresszes állapot túl hosszú ideig tart és nem követi nyugodt feltöltődési időszak, a szervezetünk kimerülhet és komoly egészségügyi károsodást is szenvedhetünk. A stressz lelki és testi hatásokat egyaránt előidéz a szervezetünkben, melyek között szoros kapcsolat található. Káros hatásai a szív- és érrendszeri megbetegedések, szívinfarktus, érelmeszesedés, az immunrendszeri zavarok, férfiaknál merevedési zavarok, nőknél a libidó csökkenés. Az erőnlét, kedélyállapot megromlik, koncentrációs és alvászavarok kialakulhatnak. Tudnunk kell, hogy a stressz legfőképpen felgyorsítja a szervezet biológiai öregedésének folyamatát, amelyet legfőképpen az immunsejtek viselkedése alapján állapítottak meg. Az anti-aging stressz csökkentés komplexen kezeli a fizikai, szellemi és funkcionális stressz oldást, amely magába foglalja a személyiség fejlesztését, az egyéni életmód stratégia felépítését, stressz kezelési hálózat kialakítását valamint a relaxációs technikák elsajátítását.

Esztétikai kezelések
A bőr a legnagyobb egyszerű organizmus az emberi testben, és mint minden egyszerű organizmus érzékeny az idő múlására és a mindennapi élet hatásaira. A napfoltok, barna foltok, öregségi foltok, ráncok, hegek az arcon és a nyakon idősebbnek mutatnak bennünket az életkorunknál. Mindannyiunkban él a vágy arra, hogy ugyanolyan fiatalnak nézzünk ki, mint amilyen fiatalnak érezzük magunkat.
Az öregedés első jelei már a felnőttkor kezdetén, 20-25 éves kortól jelentkeznek. Az arcbőr mattabbá válik és megjelenhetnek az epidermiszben az első finom ráncok, a bőr veszíteni kezd rugalmasságából. 40 év felett felgyorsulnak az anyagcsere folyamatok, a bőr mirigyeinek tevékenysége csökken, a bőr elvékonyodik, zsírhiányos és dehidratált lesz.

TOVÁBBI INFORMÁCIÓ
További információért látogasson el az E-Négyzet honlapján.

Fotó: FOTÓ: Red Dot