Állatot ajándékba?

Borítókép: Állatot ajándékba?
Jót teszünk-e azzal, ha az évek óta kutyáért könyörgő gyereket meglepjük a vágyott állattal?

Nyuszi a kalapból
Pár évvel ezelőtt egy születésnapi partira voltam hivatalos. Az ünnepelt öccse egy hatalmas fekete cilinderrel jelent meg, amelyből egy apró fehér nyuszika bújt elő. A meglepetést kínos hallgatás követte, melyet csak a boldogságtól visító gyereksereg tört meg. A nyúl ijedtében beszaladt a kert közepén álló hatalmas kúszófenyő alá, és csak napok múlva merészkedett elő. A kényszerűségből állattartóvá előlépett házigazda végül szerencsésen megoldotta a helyzetet, sikerült korábbi gazdijához visszajuttatnia a kis szőrpamacsot. Miért rökönyödött meg az ünneplő társaság? Nem ildomos állatot ajándékozni? Vagy mégis helyes, de vannak ki nem mondott szabályok, amelyeket be kell tartanunk? December tájékán felfokozott az ajándékozási kedvünk, de gondoljuk végig, mit is teszünk a karácsonyfa alá.

Nevelési célzattal
Aki tartott már állatot, az tudja, hogy nagyon sok időt és törődést igényelnek. Nem elég, ha bizonyos időközönként enni adunk nekik – ők is érző lények, és ha befogadjuk őket, erre nagyon figyelnünk kell. Éhesek, szomjasak, fáznak, fájdalmaik vannak, félnek, sőt, még unatkoznak is. Mivel állatot leggyakrabban gyereknek ajándékozunk, gondosan mérlegeljük, elég érett-e már a feladatra. 8–10 éves kor előtt kicsi rá az esély, hogy az első örömteli napok után is felelősséggel fogja gondját viselni a rábízott lénynek. Ugyanakkor vitathatatlan, hogy komoly személyiségfejlesztő hatása lehet egy megfelelő időben ajándékozott állatnak, különösen, ha a kis élőlény képes a ragaszkodásra, a gazdi felismerésére. Kialakítja és fejleszti afelelősségérzetet, a kitartást, kötelességtudatra nevel, hiszen az állat körüli feladatokat mindig azonos időben, rendszeresen kell végezni. Természetesen rendkívül fontos, hogy a szülő következetes legyen: ha lehetőséget adunk agyereknek kibújni a kötelesség alól, többet ártunk, mint használunk.

Ajándék lónak ne nézd a fogát
A közmondást ismerjük, de vajon mi a szakember véleménye? Dr. Varga Noémi piliscsabai állatorvos kategorikusan ellenzi, hogy állatot meglepetésnek ajándékozzunk. Érvei elég meggyőzően hangzanak. Hosszú távú elfoglaltságra kell felkészülnie az új tulajdonosnak, életét 10–15 évre az új lakótárshoz kell igazítania. Mindez rengeteg időt és pénzt igényel. Nem pusztán a megfelelő táplálékot kell megadnia az állatnak, hanem például tartós betegségében hűségesen kell ápolnia, ami – mellesleg – nem éppen pénztárcakímélő feladat. Egyébként is előre fel kell készülnünk az állat befogadására és a folyamatos gondoskodásra. Ki kell alakítanunk a helyét, és tudomásul kell vennünk, hogy bizonyos esetekben kompromisszumra kényszerülünk. Alakásban tartott állat tönkreteheti féltve őrzött tárgyainkat, a pajkos kölyökkutya kárt tehet aparkosított kertben. A marokban elférő kismacska néhány hét alatt felnő, és karmát élesítve szétcibálhatja függönyeinket, értékes bútorainkat. Varga Noémi néhány évvel ezelőtt egy háromnapos, sebesült őzgidát kapott erdőt járó turistáktól. A gidát másfél–két óránként etetni kellett, ami óriási szervezést igényelt, az ismerősök segítségére is szükség volt hozzá. A kis Bambi a mai napig kedvence a környék gyerekeinek (az enyémeknek is), de kertészkedésről álmodni sem lehet mellette. Ezért állatot ajándékozni csak olyannak javasolt, aki várja, őszintén szeretné, és idejében tudomást is szerez róla. A meglepetést tartogassuk a gyerekeknek, de nekik is csak abban az esetben, ha szüleik tudnak róla és beleegyeznek.

Mit válasszunk?
Ajándékozásra alkalmasak lehetnek és kevesebb gonddal is járnak az akváriumban, terráriumban lakó állatok. Közöttük is van olyan, amellyel kapcsolatot lehet teremteni, a teknősök például felismerik gondozójukat. Az akvárium beszerzésénél vegyük figyelembe, hogy néhány fajta elég nagyra megnőhet. Rágcsálók esetében ne feledkezzünk meg arról, hogy rövidebb életűek (a hörcsög csak 2–4 évig, a tengerimalac 7–9 évig él), ezért gyermekünket készítsük fel előre elvesztésükre. A gyerekek körében egyre népszerűbbek akülönböző hüllők is. Bizonyára nagy örömöt lehet szerezni egy kedves gekkóval, egy szemét különösen forgató kaméleonnal, de legyünk nagyon körültekintőek! Ezeknek az állatoknak az otthon tartása kevésbé megszokott, így még fontosabb, hogy kellően felkészüljünk. Tudjuk meg, mivel táplálkoznak, mekkora helyet igényelnek, milyen hőfokon kell tartani őket, és keressünk idejében állatorvost, aki ért kedvencünkhöz.

Szöveg: Horváth Zsuzsa, Fotó: Europress