Víztisztítók pro és kontra

Borítókép: Víztisztítók pro és kontra
A folyó, a felszíni és a felszín alatti vizek szennyezettsége és a vezetékes víz klórossága miatt a tiszta ivóvíz reményében egyre többen vízszűrőkkel szereltetik fel a háztartásukat. De vajon mennyibe kerül a beruházás, akad-e jobb megoldás, s a házi víztisztítás beváltja-e a hozzá fűzött reményeket?

Egy géppel több 
A weben a víztisztító, vízszűrő berendezések forgalmazói mint egyedüli üdvözítő megoldást kínálják cikkeiket, miközben már-már világvégi hangulatot keltve minősítik a vezetékes és ásványvizeket – ami érthető. Éppen ezért, mielőtt beruháznál, érdemes egy független kémikussal bevizsgáltatni a csapvizedet, hogy szennyezett-e, s ha igen, mennyire és mivel. Az összetétel ismerete segíthet a helyes készülék kiválasztásában. És van még egy elengedhetetlen feladat: ki kell számolnod, hogy valójában mennyi tisztított vízre van szükséged. Ha csak kancsónyira vágysz, elegendő egy egyszerűbb készülék, ha ellenben azt szeretnéd, hogy a csapból is tiszta víz folyjék, bonyolultabb és drágább berendezést kell beszerezned. Víztisztító kancsók már 5–12 ezer forintért kaphatók, de ezek csak nagy vonalakban tisztítanak. Jobb hatásfokkal működnek és egyszerű kezelés, alacsony ár (11–25 ezer forint) jellemzi a valamivel bonyolultabb, csapra szerelhető berendezéseket. A mosogató alá kerülő, fix típusoknak saját csaptelepük van, s az előbbinél még nagyobb a teljesítményük. Közülük az egyszerűbbeket 24–34 ezer forintért vásárolhatod meg, a jobbakért, a fordított ozmózis rendszerűekért 70–170 ezer forintot kell fizetni. Még a zuhanyozódra is szereltethetsz vízszűrő, vízlágyító készüléket; ezért érdemes 11 ezer forintot áldozni, hiszen a lágyabb, tisztább víz kellemesebb és egészségesebb a bőrnek. Az ezeknél is hatékonyabb víztisztítók desztillálják a vizet, ezeknél gondoskodni kell az elvett ásványi anyag folyamatos pótlásáról is. A desztillált és a vezetékes vízből egy úgynevezett életenergia-generátorral működő termék oxigéndús, élő és frissítő vizet képez. Egy ilyen termék a vízregeneráló kapacitásától függően 100–300 ezer forintba kerül. A beruházás a vásárlással még nem ér véget, hiszen a szűrőket szinte mindegyik típusnál évente cserélni kell, és nem lehet megúszni az éves karbantartást sem. A vizet is illik időnként bevizsgáltatni, hiszen jó tudni, milyen hatásfokú a készülék.


A vetélytárs 
A kétes tisztaságú vezetékes ivóvíz kiváltható palackos és ballonos ásványvízzel. Ez egyszerű, természetes és olcsó megoldásnak tűnik. Naponta ugye elfogyasztasz kábé egy liter ásványvizet, s ezért kiadsz átlagosan ötven forintot. Vagyis egy évben 16 800 kőkemény magyar valutát áldozol azért, hogy tiszta vizet ihass. A tisztított vízzel szemben azonban az ásványvíz mellett szól, hogy biztosan tartalmazza a szervezetünk számára nélkülözhetetlen ásványi anyagokat, ráadásul természetesebb, élőbb víz, mint túltisztított vetélytársa. Érdemes kalkulálni! Egy megbízhatóbb víztisztító készülék ára minimum százezer forint, a szűrő évente tízezer forint, a karbantartási díj kiszállással nagyjából szintén ugyanennyi. Tíz év alatt maximum 168 ezer forintot költesz ásványvízre. Kis családnak, egy embernek nem éri meg víztisztító berendezést telepíteni: a szerkezet tíz év alatt (ha kitart), több mint kétszázezer forintba kerül. Egy nagycsalád már elgondolkodhat a beruházáson.

Szerző: Váczi Gábor, illusztráció: László Zsuzsi

A cikk az Éva 2008. áprilisi száméban jelent meg. Minden jog fenntartva.