A legzöldebb dolog, amit tehetsz a mindennapokban

Borítókép: A legzöldebb dolog, amit tehetsz a mindennapokban
...ha kevesebb csomagolt árut vásárolsz. A háztartási hulladékok egyharmada csomagolóanyag.

Hazatérünk a sarki kisboltból, kirakjuk a konyhaasztalra az aznapi zsákmányt. Négy alma habszivacs tálcán, fóliával letakarva. Az uborkát szintén fólia fedi. Lehántjuk a fölösleges műanyag és papírrétegeket, és a kukába gyömöszöljük. A háztartási hulladék majdnem egyharmadát csomagolóanyagok teszik ki.

A gyümölcsök-zöldségek csomagolásáról a természet már gondoskodott.Az almának és az uborkának héja van, mely megóvja a belső tartalmat a kiszáradástól. A kereskedelemben gyakran mégis műanyagba bugyolálva jelennek meg. A vásárlót bosszantja a sok ballaszt, amit kénytelen hazavinni a boltból.A világ papírtermelésének több mint felét használják csomagolásra.

A három R
Általános irányelv gyanánt érdemes megjegyezni az angol mondást: „Reduce, reuse, recycle!” Magyarul ugyanez kevésbé hangzik frappánsan, mindenesetre ez a fontossági sorrend: „Hulladékcsökkentés, újrahasználás, újrahasznosítás.”
♦Először is arra kell törekednünk, hogy minimális mennyiségű csomagolóanyagot (vagy egyéb potenciális hulladékot) hurcoljunk haza.
♦ Másodszor arra, hogy ezek a tárgyak minél tovább maradjanak hasznosak.
♦Végül pedig, ha mégis hulladékká váltak, gyűjtsük őket szelektíven.

Kevesebb csomagolóanyag, kevesebb hulladék! Tippjeink:

1. Könnyű dolgunk van, ha néha eljutunk a piacra. Ott sokkal több friss áru és kevesebb nejlon kerül a kosarunkba.


A piacon kimérve, előcsomagolás nélkül kapod az árut, ami frissebb is, a hazai termelőket támogatod, ha ott vásárolsz -- mindenki nyer. :)

2. A túlcsomagolás egyik jól ismert példája a lapkasajt: minden egyes szelet külön fóliába van húzva. Néha a csomagolás túl nagy. A rádióba való elem aprócska tárgy, de a csomagolással megnagyobbítják: tenyérnyi méretű kartonlapra van rögzítve egy réteg műanyaggal. Vegyük észre ezeket a tulajdonságokat és próbáljunk minél gazdaságosabban csomagolt árut választani.

3. A külső burkolat persze nem minden esetben elhagyható. Ha kertészollót vagy konyhakést vásárolunk, nem várhatjuk, hogy csupaszon adják a kezünkbe: a csomagolás ilyenkor biztonsági célokat szolgál. Az élelmiszerek esetében pedig vannak bizonyos jogos higiéniai elvárások. Semmi nem indokolja viszont a dupla csomagolást: egy üvegpalackot vagy egy műanyag tartályt nem szükséges egy kartondobozban is elhelyezni.

4. Általában jobb, ha a gyakran használt termékekből (kutyaeledel, mosópor) a nagyobb kiszerelést választjuk, mint ha gyakran veszünk egy kisebb dobozzal. Ha sampont vásárolunk, nyúlhatunk a nagyobb méretű flakon után, amely tovább kitart.

5. De választhatjuk az utántöltős megoldást is: a terméket megvehetjük egy vékonyabb műanyag tasakban, és átönthetjük az üres flakonba. Néhány bioboltban és kozmetikai márkaboltban gyakori jelenség, hogy a vevő magával viszi a saját palackját, és abba kap csapolt sampont vagy mosogatószert a nagy tartályokból. Budapesten például az Ökoszolgálatnál lehet saját palackos tisztítószert vásárolni (Bp. V., Nádor u. 34.). Rendkívül környezetbarát megoldás, mert ugyanazt a flakont használhatjuk újra meg újra.


+1 tipp: az otthon keletkező csomagolóanyagot is csökkenthetjük, ha a szülinapi ajándékokat használt térképbe csomagoljuk. Remekül mutat és már úgyis GPS-t használunk, nem igaz?

6. Az is jó ötlet, ha egyes csomagolóanyagok életét mi magunk hosszabbítjuk meg a háztartáson belül. Kisebb üvegcséket használhatunk fűszertárolásra, míg joghurtos poharakat vagy vécépapírrolókat palántakeltetésre. Ha kiürült az ablaktisztító szer, nem kell kidobni a spriccelős flakont. Akár ablakot is tisztíthatunk vele, csak töltsük meg ecetes vízzel.

7. A visszaváltható, újratölthető palackok sajnos egyre ritkábbak, pedig ezek is sokáig maradnak hasznosak. Ha tehetjük, mindenképpen ilyet vegyünk, és semmiképp se feledkezzünk meg a visszaváltásról.

Tömérdek parafadugó gyűlt fel nálatok? Itt van néhány szuper ötlet az újrahasznosításukra.

8. A legtöbb csomagolóanyagból előbb-utóbb mégiscsak hulladék lesz. Már a vásárláskor nézzük meg, hogy mi hasznosítható újra és mi nem. Részesítsük előnyben az üvegpalackokat, kerüljük a tetrapakot és minden olyan csomagolást, amely több anyag kombinációjából áll, mert ezek rövid úton a háztartási hulladékban végzik. (Ha mégis megvetted, dobd a tetrapakot a szelektív gyűjtőbe! Budapesten a papírkonténerekbe kell dobni, máshol kérdezd meg az önkormányzatot!)

9. Mindig hordjunk magunknál nejlonzacskót vagy összehajtoghatható táskát, hogy akkor se kelljen új zacskót vásárolnunk, ha hazafelé csak beugrunk a boltba.

Szerző: Olchváry Dorottya, fotó: Red Dot, Pinterest. Köszönjük a Tudatos Vásárlók Egyesülete és Horváth Gergő közreműködését. Acikk az Éva egy régebbi számában jelent meg.